Rekordot döntött a német vállalati csődök száma
A németországi fizetésképtelenségi adatok drámai növekedése nemcsak az országot érinti, hanem Magyarország gazdasági helyzetére is hatással lehet.
A jogállam lebontása és a kritikus hangok elnyomása sem ideológiai vagy diktatúra-fétis miatt szükséges.
„Újabb fideszes átverés: a kormány alig költene lakáskorszerűsítésre az uniós forrásokból!
Tizenkét éve kormányoz a Fidesz, méghozzá olyan felhatalmazással, amely történelmi lehetőséget adott a döntéshozók számára: tulajdonképpen bármit megtehettek és megtehetnek ezzel az országgal. Meg is tettek. De nem a magyar polgárok hosszú távú érdekeit, valamint az ország felzárkóztatását és gazdasági fenntarthatóságát tartották elsődlegesen szem előtt – nem vitatom, hogy voltak pozitív és építő lépések is, de állítom, hogy – inkább saját maguk és haveri köreik, a NER-elit végtelen megzsírosodása volt számukra a lényeg. A jogállam lebontása és a kritikus hangok elnyomása sem ideológiai vagy diktatúra-fétis miatt szükséges, hanem hogy minél jobban leplezni és magyarázni lehessen a közvagyon teljeskörű lenyúlását. Mindez azért fontos és szomorú is egyben, mert tizenkét év korlátlan hatalommal akár valódi és hosszútávú pozitív változásokat is elérhettek volna. Ha számukra tényleg Magyarország az első. De, nem az volt.
Vegyük példaként az energiatakarékosságot jelentő otthonfelújításokat. A kormányváltás után, 2010-ben a Fidesz azt vállalta: az uniós források átcsoportosításával 2011 januárjától évi 100 ezer lakás komplex felújításával korszerűsítési programot indítanak, ezt idővel évi 200 ezerre bővítik. Három év múlva panelfelújítási programot is hirdettek, ennek célja nem kevesebb volt, mint, hogy 2014-2020 között további, mintegy 380 ezer panellakás felújítását végezzék el. A 2015-ben meghirdetett »Nemzeti Épületenergetikai Stratégia« pedig összesen mintegy 700 ezer lakás felújítását ígérte 2020-ig, de valójában egyik felsorolt vállalás sem valósult meg, vagy legalábbis csak töredékében. Másra ment a pénz, volt ennél nekik fontosabb is. A Fidesz-kormány hozzáállását a kérdéshez tökéletesen mutatja, hogy a panelprogram végül tulajdonképpen újra sem indult, a 2014-2020 közötti uniós költségvetési ciklus során érkező forrásokból lakásfelújításra vissza nem térítendő támogatást pedig a vállalásaikkal szemben nem is allokáltak végül. Összefoglalva tehát, ha a kormány az elmúlt években teljesítette volna, amit nagy propagandával és nemzeti mázzal leöntve vállalt, akkor mára nagyjából 1,1 millió lakás komplex felújítása megtörtént volna és ezek az otthonok most jóval több védelmet nyújtanának lakóiknak a magas energiaárakkal szemben.”
Nyitókép: Földházi Árpád/Mandiner